Akne Vulgaris(Sivilce) Nedir? Nasıl Korunurum? Tedavisi Nedir?

Akne Nedir?

Akne derideki gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan,sık görülen bir hastalıktır.Tüm yaşlarda görülmekle birlikte ergenlik döneminde pik yapmaktadır.Bunun ana nedeni yağ oranının artmasıdır.Buradan anlayacağımız şey yağ ve akne arasında doğru orantılı bir ilişki vardır.Yani yağ ne kadar çoksa akne olma ihtimali o kadar fazladır.Peki bu ilişki niçin oluyor ona bakalım.

Akne Patogenezi

Bildiğimiz üzere deride çok sayıda tabaka ve bu tabakalarda da vücut dengemizi sağlamaya çalışan yüzlerce şey var.Bunlarda biri de kıl folikülünün hemen yanında yer alan yağ bezleridir.Yağ bezleriniin içinde sebum vardır.Yani doğal olarak yağ oluyor :)Vücudumuz ne kadar yağlıysa sebum miktarımız da o kadar fazladır.Ergenlik döneminde ve hayatımızın bazı dönemlerinde vücudumuzdaki yağ oranın normalin biraz üstüne çıkar ve sebum oranı çok fazla artar.Ve yine ergenlik döneminde olan deri kalınlaşması ile veya hijyen eksikliği gibi bazı sorunlarla vücudumuzdaki gözenekler tıkanır.Bu durumda artan yağ gözeneklerden çıkmaya çalışacak ama çıkamayacak ve sivilce oluşacak.Gözeneği tıkayan şeyin adı tıp literatüründe genel olarak komedon olarak geçer ve her aknede komedon vardır.Komedonlar siyah ve beyaz renk olabilir.Siyah olmasının sebebi dış ortam tarafından kirlenmesidir.

Aknenin ne olduğunu ve nasıl ortaya çıktığını öğrendiğimize göre tedavisine geçebiliriz.

Akne Tedavisi Nasıl Olur? Nasıl Korunuruz?

sivilce ilacı
akne ilacı

Akne tedavisi her hastalık gibi 2 şekilde olmalıdır.Birincisi ve en önemlisi yaşam tarzı değişiklidir.İkincisi ise ilaçla tedavi etmektir.

Yaşam tarzı değişikliği için sabırlı olmak gerekir.Ama sabrın sonu selamettir lafı da boşuna söylenmiş olmaz değil mi.Bunun için en etkili tedavimiz budur.Nasıl olacak peki?

1)Cilt temizliğinizi her gün düzenli olarak yapmalısınız.Gün boyu vücudunuza bulaşan kirleri,mikropları ve yağı temizlemek için duş almak çok güzel bir yöntemdir.

2)Sivilceler için bile özel sabunlar olduğu bir dönemde vücudunuza uygun bir sabun bulmak zor olmaz herhalde.Al ve yıka 🙂

3)Gözenekleri temizledik ama bu şekil bırakmıyoruz.Elinizde bulunan veya bulunması gereken diyeyim bir nemlendirici de sürelim oraya.

4)İlk 3 maddemiz yaşam tarzı değişikliğizdi.Bu madde ise ek olarak ilaç kullanmaya başlamaktır.Doktorunuzun verdiği sivilce kremlerini de kullanırsak bu hastalıgı yenememe ihtimalimiz çok azdır.

Çok azdır diyorum çünkü bu şekil bir tedaviden sonra bile iyileşmeyen dirençli sivilceler vardır.Bizim kopardığımız sivilceler mesela.Bunlar iz bırakır ve yaşam kalitemizi olumsuz etkiler.Peki bu sivilce izlerinden nasıl kurtulunur?Birkaç öneride bulunayım.

1)Sivilce izinin üzerine limon sürmek etkili olan bir tedavidir.

2)Bal maskesi yap.

3)Elma sirkesi maskesi yap.

4)Karbonat maskesi yap.

Maskelerin yapılışını Youtubeden izleyerek yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.