Behçet Hastalığı Nedir? Tanısı,Tedavisi,Belirtileri Nedir?

Behçet hastalığı ataklarla birlikte uzun süreli bir seyir gösteren ve çok sayıda organı tutabilen sistemik bir hastalıktır.

Temel patolojisi vaskülittir.Hastalık tekrarlayan oral,genital ülserler ve göz bulgularının yanı sıra eklem,kan damarları,gastrointestinal sistem,kardiyak ve nörolojik sistem tutulumları gösterebilir.

behçet hastalığı göz bulguları
behçette göz

 Hastalığın demografik özellikleri kısaca şunlardır;

     Sıklık.  En sık 20-40 yaş arasında görülür.

     Genetik.  Genetikle geçme olasılığı %12 dir.

     Yaş.  Daha çok gençlerde başlar.İleri yaşda nadir görülür.

 BELİRTİLER

Behçet hastalığı belirtileri kişiden kişiye değişir. Kendi kendine kaybolabilir ve tekrarlayabilir. Semptomlar zamanla daha az şiddetli olabilir. Belirtileriniz ve belirtileriniz vücudunuzun hangi bölümlerinin etkilendiğine bağlıdır.

Behçet hastalığının yaygın olarak etkilediği alanlar şunlardır:

behçette ağız
  • Ağız. Oral ülserler, Behçet hastalığının en sık görülen belirtisidir. Ağızda hızlıca ağrılı ülsere dönüşen yuvarlak, yuvarlak lezyonlar olarak başlarlar. Yaralar genellikle bir ila üç haftada iyileşir, ancak tekrar ederler.
  • Cilt. Cilt sorunları değişebilir. Bazı insanlar vücutlarında sivilce benzeri yaralar geliştirebilirler. 
  • Genital organlar. Behçet hastalığı olan kişiler cinsel organlarında yaralar geliştirebilirler. Kırmızı, açık yaralar genellikle skrotum veya vulvada ortaya çıkar. Yaralar genellikle ağrılıdır ve yara izleri bırakabilir.
  • Gözler. Behçet hastalığı göz iltihabına neden olabilir.Üveit denilen bir durumdur. Üveit, bir veya iki gözde kızarıklık, ağrı ve bulanık görüşe neden olur.
  • Eklemler. Eklem şişmesi ve ağrı çoğu zaman Behçet hastalığı olan kişilerde dizleri etkiler. Ayak bilekleri, dirsekler veya bilekler de dahil olabilir. Belirti ve semptomlar bir ila üç hafta sürebilir ve kendi başlarına gidebilir.
  • Dolaşım sistemi. Behçet hastalığında kan damarlarındaki (damarlar ve atardamarlar) iltihaplanma, bir kan pıhtısı meydana geldiğinde kol veya bacaklarda kızarıklık, ağrı ve şişmeye neden olabilir. Büyük arterlerdeki iltihaplanma, anevrizmalar ve damarın daralması veya tıkanması gibi komplikasyonlara neden olabilir.
  • Sindirim sistemi. Behçet hastalığı, karın ağrısı, ishal ve kanama dahil olmak üzere sindirim sistemini etkileyen çeşitli belirtilere ve semptomlara neden olabilir.
  • Beyin. Behçet hastalığı, baş ağrısı, ateş, zayıf denge veya felce yol açan beyin ve sinir sisteminde iltihaba neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.