Diş taşı evde nasıl temizlenir?Karbonat ve oksijenli su yöntemi

Diş Taşı Nedir,Neden Olur?

Dişlere ve diş etlerine yerleşen kalın bakteri tabakasına diş plağı denir.Bu plak yumuşaktır. Fakat tükürüğümüzde bulunan mineraller ile birleşince sertleşir.Ve diş tartarı da denilebilen diş taşını meydana getirir.

Dişlerde gıda kalıntısı birikmesi,bakteriler,genetik,diş ipi kullanmama,diş fırçalama alışkanlığı edinmeme gibi nedenlerden dolayı oluşur.Peki diş taşından nasıl kurtuluruz?Hadi başlayalım.

Diş Taşından Nasıl Kurtulunur?

Diş taşı temizleme çok zor bir şey gibi gelebilir.Hatta kendinizden bile soğuyabilirsiniz.Bazen ağrılarınız oluyor bazen de ağız kokusundan şikayet ediyorsunuz.

Fakat diş taşını ortadan kaldıracak çok fazla çözüm var.Bunları uygulayarak ve biraz da sabrederek diş taşından kurtulabilirsiniz.Yine de önce doktorunuza görünmelisiniz.Sizler için güzel bir çözüm yolunu göstermek istiyorum.

Karbonatlı ve Oksijenli Su

Karbonat ile diş taşı temizliği çok kolaydır.Bu yöntem çok etkilidir.Diş taşlarınızdan kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır. Diş taşı evde nasıl temizlenir sorusunun karşılığıdır.O zaman malzemelerimizi söyleyelim.

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 1 tutam tuz
  • Diş fırçası
  • Oksijenli Su
  • Ilık Su
  • Soğuk SuH

Karbonat,bakterileri yok etme konusunda çok iyidir.Bu özelliği sayesinde plak ve tartarı temizler.Ayrıca diş beyazlatmada da çok iyidir.Tuz da karbonat gibi bakterileri yok edebilen bir madde olduğundan kısa sürede plak ve tartarlardan kurtulmanızı sağlar.Oksijenli su ise ağız hijyeni için faydalıdır.Bu üçüyle hem diş taşından kurtulacaz hem de daha ferah,daha temiz bir ağıza sahip olacaz.Ağız sağlığımız daha iyi olacak.

Hazırlanışı

Karbonat ve tuzu karıştırın.Diş fırçanızı ılık suyla ıslatıp,bu karışıma batırın.Dişlerinizi nazikçe bu karışımla fırçalayın.Ardından ağzınızı suyla çalkalayıp tükürün.Sonra da bir bardağın yarısana soğuk su,yarısına da oksijenli su koyun.Ve ağzınızda gargara yapar gibi çalkalayın.Sakın ama sakın yutmayın.Biraz çalkaladıktan sonra ağzınızı normal suyla yıkayın.

Bu yöntemi haftada 2 kereden fazla yapmayın.
Diş taşı temizliği sonrasında 10 günde 1 kullanmaya devam edebilirsiniz.