İntro Nasıl Yapılır – İntro Yapma Programı

İntro Nasıl Yapılır – İntro Yapma Programı başlıklı bu yazımızda bu konuları bulabileceksiniz;

 • İntro Nedir?
 • İntro Nasıl Yapılır?
 • İntro Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?
 • İntro Yapma Programı Nelerdir?
 • İntro Yapma Siteleri
 • Tanıtım Videosu Hazırlama
 • 3d İntro Yapma Sitesi – Programı

İntro Nedir?

İntro, sözlükte giriş , tanıtım anlamına gelir.Buradan da anlayacağınız üzere siz videonuza geçmeden önce oynayacak kısa bir animasyon videosu bir intro olabilir.Bunu en çok müziklerde görürüz.Söz bölümüne geçmeden önce birkaç enstürman ile şarkıya girilir.Bu şarkının intro kısmıdır.Peki intro ne işe yarar?Yapmasak olmaz mı?

İntro Ne İşe Yarar?

Hayatta yaptığımız , emek verdiğimiz her şeyin bir amacı vardır.Burada da bir amacımız olmalı.Bu amaç bazıları için video süresini uzatmak olsa da bu çok yanlıştır.İntro, sizin izleyicilerinizi video hakkında biraz bilgilendirmelidir.

Çoğu youtuber introyu sadece bir animasyon olarak görse de öyle değil.Video başlamadan videonun ne hakkında olduğunu anlattığınız ve sonunda iyi seyirler dediğiniz bir konuşma videonun introsudur.Bu izleyicinin aradığı şeyi bulacağını düşnmesine yol açar ve videoyu izlemeye devam eder.

İntro Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

intro nasıl yapılır
intro nasıl yapılır

İntro yerleşimi nasıl olmalıdır derken kastetiğim şey sizin de aklınıza gelen animasyon videosudur.Yoksa bildiğimiz gibi videonun başında olmalıdır.Şöyle anlatayım daha kolay olsun.

“İntro nasıl yapılır” diye bir video çekmiş olun.Videonun başında “Arkadaşlar herkese merhaba.Bugün sizlere intro nedir ve nasıl yapılır , intro yerleşimi nasıl olmalıdır, intro yapma programları veya siteleri nelerdir konularından bahsediyorum.İzlerken zevk alacağınızı umuyorum.İyi seyirler :)” gibi bir cümleyle videoya giriş yaptınız ve aradaki geçiş yerine de animasyon videonuzu koydunuz.

Mükemmel bir başlangıç olmadı mı?Videonuzu izlemeye gelen kişi sadece intro yerleşimini merak ediyordu belki.Siz videoda bulabileceğini söylediniz ve izlemeye devam etmesini sağladınız 🙂

Tamam. İntronun önemini anladık diyorsunuz kesin 🙂 Sizi fazla tutmayayım da intro yapımı nasıl olur bir güzel anlatalım.

Ek Olarak İnceleyin: Youtube Kanal Resmi Yapma

İntro Nasıl Yapılır?

İntro yapımını 2 şekilde anlatacağım.

 1. İntro Yapma Programı ile,
 2. İntro Yapma Siteleri ile ( Yani programsız)

1)İntro Yapma Programı ile Nasıl Yapılır?

Kullanacağımız intro yapma programı Trendy Flash Intro Builder adında bir yer.Bunu indirerek bilgisayarınıza kurun.Program dolandırıcı değil.Fakat biz ücretsiz sürümünü kullandığımız için yanlış bir yere tıklamayalım diye size resimlerle adım adım intro yapımı nasıl olur anlatacağım.

Programı bilgisayarımıza kurduktan sonra açıyoruz.Karşımıza şöyle bir sekme çıkacak.

intro yapma programı
İntro Yapma Programı

Buradan çarpıya basarak çıkın hemen.Hesabımız ücretsiz olduğu için böyle bir bildirim alıyoruz.Daha sonra click here to start intro builder yazan yere tıklıyoruz.

intro yapma programı
İntro Yapma Programı

Buraya da tıkladıktan sonra karşımıza yeni bir intro yap diyen seçenek çıkıyor.

intro yapma programı
İntro Yapma Programı

Yeni intro yap seçeneğine tıkladıktan sonra yaptığımız introyu nereye kaydedeceğimizi ve adı ne olacak diye soruyor.Browse yazan yere tıklayarak kaydedeceğimiz yeri seçiyoruz.Gördüğünüz üzere ben masaüstünü seçtim.Aşağısındaki boşluğa da isim de girerek create protect seçeneğine basın.

intro yapma programı
İntro Yapma Programı

Burayı da geçtikten sonra karşımıza intomuzu yapacağımız yer gelecek.En altta 6 tane seçenek var.Ben bunları sizin için türkçeye çevireyim.

 1. Tema Seç
 2. Tasarım Seç
 3. Başlık – Hoşgeldiniz vs.
 4. Açıklamayı Düzenle
 5. Müzik Seç
 6. Tasarım Ayarlarını Düzenle
İntro nasıl yapılır
İntro Yapma Programı

Bu seçeneklere tek tek tıklıyoruz ve en beğendiğimizi seçerek intromuzu oluşturuyoruz.İntromuzu oluşturduktan sonra Publish yazan yere tıklıyoruz ve intromuz hazır oluyor.İntro yapma programı ile yaptığımız videolar filigran içerecektir.Eğer filigran istemiyorsanız intro yapma siteleri ile de yapabilirsiniz.

Ek Olarak İnceleyin: Youtube Kanal İsimleri

2)İntro Yapma Siteleri ile Nasıl Yapılır?

Bu sitelerde ntro yapımını anlatmaya gerek görmüyorum.Çünkü hepsinde aynı şekilde oluyor.Beğendiğiniz bir şablona tıklıyorsunuz ve ekranda görmek istediğiniz yazıları yazıyorsunuz.Hepsi bu kadar 🙂

4 tane siteden bahsedeceğim.Bunlar;

 • LightMV
 • IntroCave
 • Tube Arsenal
 • Renderforest

LightMV

Beğenebileceğiniz türde yüzlerce intro oluşturmanızı sağlayacak bir intro yapma programıdır.Rakip intro yapma sitelerine göre şablon sayısı az olsa da yüksek kalitede animasyonlara sahip olduğunu söyleyebilirim.

intro yapma siteleri
intro nasıl yapılır

Bu sitede beğenebileceğiniz en iyi şey ise oturum açmak ya da giriş yapmak zorunda olmayışınızdır.Sitede misafir kullanıcı olarak intronuzu oluşturup kullanabilirsiniz 🙂

İntroCave

Bu sitede çok sayıda şablon var.Her şablonun da kendine özgü resin sayısı , metin ve logoları var.Bu sitede intro yapımı haricinde outro ve logo da tasarlayabilirsiniz.

İntro nasıl yapılır
intro nasıl yapılır

İntronuzu yaptıktan sonra 720p yada 1080p olmasını istiyorsanız satın almanız gerekiyor 🙁

Tube Arsenal

Tube Arsenal, özellikle YouTube kullanıcılarının kanallarına marka değeri katmalarına yönelik video oluşturmaları için tasarlanmış. 2D, 3D, uzun logo, kare logo ve diğer intro türleri arasından seçiminizi yaparak intro oluşturabilirsiniz. Ücretsiz bir intro programıdır.

intro yapma siteleri
intro nasıl yapılır

İsterseniz abone olabilirsiniz.Fakat abone olmazsanız videoyu filigranlı olarak alabiliyorsunuz.Ayrıca 720p ve 1080p introlar için ücret ödemeniz gerekiyor.

Renderforest

Bu intro yapma sitesi size outro veya açıklayıcı video, slayt gösterisi, mobil uygulama videoları, müzik imgeleri ve promosyon reklamları gibi başka yerlerde de yardımcı olabilir.

İntro nasıl yapılır
intro nasıl yapılır

Bu hizmetin sunduğu çoğu şablonun ücretli olduğunu hatırlatalım. Hizmeti ücretsiz kullanacaksanız videolarını görüntüleyebilirsiniz, 500MB depolama alanını kullanabilir, sınırlı müzik parçasına erişim sağlayabilir ve videolarınızı filigranlı olarak kullanabilirsiniz.

360P kalitede bir video filigransız alabilme ücreti 9.99$. Elbette daha yüksek kalite için daha fazla para ödemeniz gerekiyor.