Manipülasyon Nedir?10 Adımda Nasıl Manipüle Edersiniz?

İnsanlara istediklerinizi yaptırarak sürekli başarılı olmak ister misiniz?Bunu başarmanın yolu manipülasyon tekniklerini iyi bilmekte yatıyor.

Tarihte Hitler,Sezar,Napolyon,Putin,Stalin,Fatih Sultan Mehmet,Steve Jobs gibi liderler insan beyni üzerindeki etkileri ile kitleleri peşlerinden sürüklemeyi başarmıştır.

hitlerin resmi
hitler

Binlerce yıldır başarılı olan 10 teknik ile insan beyni üzerinde hüküm sürebilirsiniz. Unutmayın,size verdiğim teknikler basit gibi gözüksede uzmanlaşmak uzun süre alacaktır.

Listenin sonunda ise tarihteki tüm liderlerin uzmanlaştığı altın kuralı bulacaksınız.İnsan beyninin gizemli dünyasına yolculuk yapmaya hazır mısınız?O zaman başlıyoruz.

1)Belirsiz Olun

casper
belirsiz olmak

Tarih boyunca liderlerin en çok tercih ettiği manipülasyon yöntemlerinden biri budur.Belirsizlik insan beyninin en zayıf noktasıdır. Beyin algılama aşamasındayken belirsiz gördüğü konları kendisi tamamlar.Böylece karınızdaki kişiye bir şeyler anlatırken onun iç dünyasına ulaşmış olursunuz.

Örneğin tarif ettiğiniz hayvan bir kaz mı,ördek mi belli olmasın.”Beyaz tüyleri olan,uçabilecen iri bir kuş var. İşte onu çok seviyorum.” gibi bir cümle kurarsanız karşınızdaki insanın bilinçaltı bu örneği en sevdiği hayvan olarak algılayacaktır. Böylece karşı taraf sizi kendine yakın hissedecektir.

2)Zevk ve İlgi Alanlarına Hitap Edin

İnsanların sevdiği müzikler,takımlar,siyasi görüşleri,yaşam tarzları,giyinme tarzları size onlar hakkında bilgi verir.İyi bir
manipülasyon ustası karşı tarafın ilk hamleyi yapmasını bekler.Sonra onu gözlemler ve zevklerine göre yönlendirir. Mesela fanatik bir futbol taraftarını etkilemek istiyorsanız ona basketbol anlatmanız ilgisini çekmez ve sizden uzaklaştırır.Ama sevdiği takımı övmeniz size yakın hissettirecektir.

3)Kendinizi Zayıf Gösterin

zayıf insan
zayıf insan

Manipülatif insanlar düşünülünce bu madde ilk başta size saçma gelebilir. Kendinizi zayıf göstermek aslında stratejik bir avantaj sağlar.İnsan beyni karışısındaki insanın tavırlarına ve gücüne göre kendini korumaya alacaktır.Zayıf insandan kim korkar demi (!)Aslında zayıf gibi görünen insanlar da en çok korkmamız gereken insan tipi değil mi?

4)İyi Gözlemleyin ve Sınıflandırın

Etkili manipülasyonunu en büyük örneği insanları sınıflara ayırmaktır.Günlük hayatta bu hoş değilse de manipülatif liderlerin sıkça yaptığı şeydir. İnsanları zevklerine,tavırlarına,giyinişlerine,sevdiklerine göre sınıflandırın.Böylece onlara yakınlaşmanız daha kolay olacaktır.Çünkü herkse kendine yakın olan insanlara güvenmeyi seçer.

5)Bağımlılık Yaratın

sigara resmi
bağımlılık

Önceki maddeleri doğru uygularsanız bunu yapmak çok kolay olacak. Birini bağımlı hale getimek için onun güvenini kazanıp aynı dünyanın insanıymış gibi görünmelisiniz. Bu şekilde onlara istediklerinizi yaptırabilirsiniz.İnsanlara istediklerini verirken dozunu ayarlayın.Bir anda her istediklerini vermeyin.

6)Akıl Oyunları Yaratın

Manipüle etmek istediğiniz insana inanması zor hedeflerinizi anlatın.Bir işi yapmak istemiyorsanız uzun inanması zor ve aklı karıştırıcı bahaneler yaratın. Ellerinizi sürekli kullanarak dikkati farklı yere çekin.Bu akıl oyunları sayesinde karşıdaki ya her dediğinizi yapacak ya da yarı dikkatli dinlediği için umursamayacaktır. Her durumda işten kurtuldunuz 🙂

7)Tekrarcı Olun,Israrcı Değil

Örneğin bir yere ilk kez giderken yol size uzun gelecektir.Çünkü beyniniz etrafındaki her şeyi algılamaya çalışır. Ama aynı yolu her gün kullanırsanız geçen sürenin daha kısa olduğunu görürsünüz.Yani beyniniz kendini otomatik pilota alır. Başarılı manipülatifçiler kabul ettirmek istedikleri şeyleri sohbet içinde tekrarlarla karşı tarafın bilinçaltına yükler.Biraz sabırlı olarak bunu çözebilirsiniz.

8)Duygu ve Düşüncelerin Ustası Olun

İnsan beyni duygular konusunda düşündüğünüzden daha zayıftır. Başarılı bir manipülasyon ustası olmak için insan duygularının ustası olmak lazım. Düşünceleri yönetmenin yolu duygulardan geçer.İnsanların ne hissetiğini anlayıp ona göre konuşmalısınız. Acı ve mutsuzluk hisseden birine siz de aynı şeyleri hissediyor gibi yaklaşırsanız karşınızdakini başarıyla manipüle etmiş olursunuz.

9)Üstünlük Değil,Dostluk Teklif Edin

Birçok ünlünün,siyasetçinin,yöneticinin dostane tavırları hoşunuza gidiyordur.Bu aslında başarılı bir manipülasyon yöntemidir. Bir insan sizin üstünlüğünüzü gerçekten hissedene kadar onun seviyesinde gibi davranın. İnsanların üzerinde hemen üstünlük kurmaya çalışmak sadece zayıf karakterlerin sizden korkmasını sağlar. Korku duyan her varlık ise gördüğü en ufak zayıflıkta size karşı çıkacaktır.

iki mutlu insan
manipülasyon

10)Kendi İstediğinizi Karşı Tarafın İsteğiymiş Gibi Hissettirin

Bu altın kuraldır.Söylemesi basit,yapması ise uzmanlık isteyen bir taktikdir. İnsanlar sizi kırmamak için söylediklerinizi yapıyor olabilir.Ama onları manipüle ettiğinizi öğrendiklerinde cevapları çok sert olacaktır.

Mesela canınız bir şey yapmak istiyor.Arkadaşınıza ne kadar çok canının sıkıldığını,bir şeyler yapmak gerektiğini anlatacaksınız. O anda keyfine göre size evet ya da hayır diyecektir. Manipülasyonun işe yaraması için yapmanız gereken onun çok stresli ve gergin göründüğünü söylemeniz lazım.%100 evet diyecektir.

Unutmayın bu 10 madde basit gibi gelse de uzmanlaşmak gerekir 🙂