Osteoartrit Nedir? Belirtileri,Tedavisi Nedir?

Genel bakış

Osteoartrit, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen en yaygın artrit formudur. Kemiklerinizin uçlarındaki koruyucu kıkırdak zamana bağlı olarak azaldığında oluşur.Bu nedenle yaş bizim için risk faktörüdür.

Osteoartrit vücudunuzdaki herhangi bir ekleme zarar verebilirse de, bozukluk daha çok el, diz, kalça ve omurganızdaki eklemleri etkiler.

Altta yatan süreci sonlandıramasak da, osteoartrit belirtilerini genellikle etkili bir şekilde tedavi edebiliriz. Aktif kalmak, sağlıklı bir kilo , hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve ağrı ve eklem fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Belirtiler

Osteoartrit belirtileri sıklıkla zamanla yavaş yavaş gelişir ve kötüleşir. Osteoartrit semptom ve bulguları şunlardır:

omurga osteoartriti
omurga osteoartriti
 • Ağrı. Ekleminiz hareket sırasında veya sonrasında incinebilir.
 • Şefkat. Hafif baskı uygularken ekleminiz ihale hissedebilir.
 • Katılık. Eklem katılığı, sabah uyandığınızda veya bir süre işlem yapılmadığında belirebilir.Sizi hareketsiz bırakacak seviyede olur.
 • Esneklik kaybı. Eklemlerinizi hareket açıklığı boyunca taşıyamayabilirsiniz.
 • Izgara hissi. Eklemi kullanırken bir parlaklık hissi duyabilir veya hissedebilirsiniz.
 • Fraktürler. Etkilenen eklemin etrafında sert topaklar gibi duran ekstra kemik parçaları görülebilir.

Ne zaman doktora görünmelisin

Eğer yolunda gitmeyen eklem ağrınız veya katılığınız varsa, doktorunuzla randevu alın.

Nedenler

Eklemlerinizde kemiklerin uçlarını minder kıkırdak yavaş yavaş bozulursa, osteoartrit oluşur. Kıkırdak, neredeyse sürtünmesiz eklem hareketine izin veren sert, kaygan bir dokudur.

Osteoartritte kıkırdağın kaygan olan yüzeyi sertleşir. Sonunda, eğer kıkırdak tamamen yıpranırsa, kemik üzerinde kemik sürtünmesi ile bırakılmış olabilirsiniz.

dizartroz,siz osteoartriti
osteoartritli diz

Risk faktörleri

Osteoartrit riskinizi artırabilecek çok sayıda föktör vardır.Bunlar:

 • Yaşlılık. Osteoartrit riski yaşla doğru orantılı olarak artar.
 • Cinsiyet. Kadınlar neden açık olmasa da, osteoartrit geliştirme olasılığı daha yüksektir.
 • Obezite. Ekstra vücut ağırlığı taşımak çeşitli yollarla osteoartrite katkıda bulunur ve daha fazla tartılırsa riskiniz artar. Fazla kilolarınız, kalçalarınız ve dizleriniz gibi ağırlık taşıyan eklemlere daha fazla baskı uygular. Buna ek olarak, yağ dokusu eklemlerinizin etrafınızda zararlı iltihaplanmaya neden olabilecek proteinler üretir.
 • Eklem yaralanmaları. Spor yaparken meydana gelen yaralanmalar, osteoartrit riskini artırabilir. Uzun yıllar önce ortaya çıkan ve görünüşte iyileşmiş olan yaralanmalar bile osteoartrit riskinizi artırabilir.
 • Bazı meslekler. Eğer işiniz belirli bir eklem üzerinde tekrarlayan strese yer veren görevler içeriyorsa, bu eklemde eninde sonunda osteoartrit gelişebilir.
 • Genetik. Bazı insanlar osteoartrit geliştirmeye eğilimlidir.
 • Kemik deformiteleri. Bazı insanlar, osteoartrit riskini artırabilen hatalı şekillendirilmiş eklemler veya kusurlu kıkırdak ile doğarlar.

Komplikasyonlar

Osteoartrit zamanla kötüleşen dejeneratif bir hastalıktır. Eklem ağrısı ve katılığı günlük işlerinizi zorlaştıracak kadar şiddetli hale gelebilir.

Bazı insanlar artık çalışamaz. Eklem ağrısı bu kadar şiddetli olursa artık medikal tedaviler faydalı olamaz ve doktorlar eklem transplantasyonu ameliyatı önerebilir.