Youtube Nasıl Para Kazanıyor – Ne Kadar Para Kazanıyor

Youtube şirketi , şu an bünyesinde bulundurduğu youtuberlara milyonlarca dolar para veriyor.Ve bu para akışı hiç durmadan devem ediyor.Hiç düşündünüz mü youtube nasıl para kazanıyor diye.

Sizlere bu yazımda youtube nasıl para kazanıyor? Youtube şirketi ne kadar para kazanıyor konuları hakkında detaylı bilgi vereceğim.

Youtube Nasıl Para Kazanıyor

Youtube, 15 Şubat 2005’te 3 Paypal çalışanı tarafından kurulmuş ve üzerinden 1 yıl geçmesine rağmn 2006’da Google tarafından 1,6 milyar dolara satın alınmıştır.

1 yıl içinde geldiği seviyeye bakacak olursak bu devasa bir rakam.Ki şu an ne kadar yüksek meblağlar kazandığını hepimiz biliyoruz.

Youtube’un para kazanması şu şekilde oluyor.Benim, youtube nasıl para kazanıyor diye bir video çektiğimi farzedelim.Bunu youtube’a yükledim.

Bir reklamveren de tam da bu konuda reklam vermek istiyor.Bunun için youtube’la anlaşma yapıyor.Youtube reklamverenden günlük reklam çıkma sayısına göre para alıyor.

Daha sonra bu reklamı benim videomun içinde geçiriyor.Reklama herhangi bir kişi tıklarsa otomatik olarak youtube para kazanıyor.Kazandığı paranın belli bir kısmını ise bana teşekkür mahiyetinde ödüyor.

Youtube para kazanma sistemi bu şekilde işliyor.Ve bu şekilde haddinden fazla para kazanıyor.Haddinden fazla para kazandığını biliyoruz fakat bunu sadece reklamverenler ile açıklarsak haksızlık etmiş oluruz.

Burada parayı verenlerden daha çok parayı niçin verdiklerini bilmemiz lazım.Reklamverenler reklamın tıklanmasına önem verirler.Bunun da youtube içinde olacağını biliyorlar.Çünkü youtube’a bir günde giren kişi sayısı azımsanmayacak derecede fazla.Şöyle bir bakalım isterseniz;

RAKAMLARLA YOUTUBE

1 milyar +

Her ay YouTube’u ziyaret eden tekil ziyaretçi sayısı

Saniyede İzlenen Video Sayısı

Saniyede 73,321 video izleniyor.

6 milyar saat

Her ay YouTube üzerinde izlenen videolara harcanan süre

100 saat

YouTube’a her dakika yüklenen videoların süresi

Yüzde 80

YouTube trafiğinin dünya geneliyle kıyaslandığında ABD’den gelen kısmı

Ülke Sayısı

88

Ek Olarak İnceleyin: Youtuberlar Nasıl Para Kazanıyor?

Peki youtube ne kadar para kazanıyor merak etmiyor musunuz?

Youtube Ne Kadar Para Kazanıyor

youtube nasıl para kazanıyor

Youtube, her yıl milyar dolarları cebine atıyor.Yazının başında bahsettiğim gibi 1,6 milyar dolara satın alınan bir şirketin kazandığı para da fazla olacaktır.

Youtube’un kazandığı paraları yıllara göre ayırmaya çalışayım. 2013 yılında 3,5 milyar dolar brüt gelir elde etti.Bunun 2 milyar dolarını ortaklarına ödedi ve elinde net 1,5 milyar dolar para kaldı.

Fakat bu paranın artacağını tahmin etmek için dahi olmaya gerek yok.Ki 2017 yılına baktığımızda 5,6 milyar dolara yükselttikleri kazançları ve 1 milyar 300 bin youtuber ile nasıl dünya devi olduğunu bizlere gösteriyor.

Youtube hakkındaki tüm sorularınızı yorumlarda yazarsanız yardımcı olamaya çalışırım 🙂

Youtube Para Kazanma Adımına Geç