YouTube SEO ile Videoları Öne Çıkarmak

Youtubede video çekebilmek kadar videoları izletebilmekte bir o kadar önemlidir. Çünkü belirli bir abone sayısına ulaşmak ve youtubeden para kazanmak için videolarınızın çok fazla görüntülenmesi gerekir. Bunu sağlayabilmek için ise youtube de video öne çıkarmak gerekir.

Ne anlama geliyor bu.Yani youtube aramalarında videonuzu üst sıralara çıkarma olayını gerçekleştirmiş olacaksınız. Örnek verelim hemen.Mesela youtube video öne çıkarma için bir video çektiniz.

Videoda çok güzel konuştunuz.Her şeyi anlattığınızı ve karşıdakinin de anlayabileceğini düşünüyorsunuz. Fakat youtube video öne çıkarma araması yaptığınızda karşınıza sizin videonuz yerine başka videolar çıkıyor. O zaman sizi izleyeceklerine başkalarının videolarını izleyecekler ve sizin o kadar emeğiniz kısa süreliğine boşa gidecek.

Kısa süreliğine diyorum.Çünkü güzel ve kaliteli videolar çeken youtube kanalları her zaman büyür.Eninde sonunda izlenir.Aslında ilk kriterimizi de söylemiş olduk.Güzel ve kaliteli videolar çekmek.

Youtube Video Öne Çıkarmak İçin 5 Madde

1)Güzel ve Kaliteli Videolar Üret

Youtubede kalitesiz içerik üretiyorsanız videonuzu öne çıkarmak şöyle dursun, videonuzu izleyen birkaç kişi bulduysanız sevinmelisiniz. Çünkü izleyici senin kanalını sevmesi için ona faydalı olman gerekir.Onu güldürebilirsin,ağlatabilirsin,belki heyacan,belki de eğitim verebilirsin.

Fakat bu adama ihtiyacı olanı verirsen senin kanalına abone olur.Abone olunca da yeni videolarını da izler.Güzel taktik bence.Hatta en iyisi.

2)Video Küçük Resmini İyi Yap

youtube seo ile videoyu üst sıralara çıkarmak

Videonun küçük resmini yapmak çok kolay olmasına rağmen çoğu youtuberın gözünden kaçan bir şeydir. Videonun küçük resmi sizin videonuzda ne olduğunu anlatan bir resim olmalıdır.Eğer küçük resim yapmayı bilmeyenler var ise youtube kanal resmi yapma yazımda anlattığım şeklide küçük resim de yapabilirsiniz 🙂

Yine youtube video öne çıkarmak hakkında bir video çektiğinizi varsayıyorum. Küçük resme youtube amblemi olan bir resim koyduğunuzda insanlar içinde tam olarak ne olduğu hakkında bir fikre sahip olmayacak. Sadece youtube ile alakalı bir video çektiğinizi bilecekler.

Bu video youtube kapandı şeklinde de olabilir,youtubeden nasıl para kazanılır hakkında da olabilir. Şimdi demeyin ki başlıktan okusun hangi konu olduğunu. İzleyicilerin çoğu başlıktan çok resme bakmayı tercih ediyor.Resme göre videoya tıklıyor.Tıpkı bir kitabın kapak resmi gibi 🙂

3)Video Başlığını İyi Düzenle

Video başlığını düzenlemek işe yaradığı gösterilen bir eylemdir. Hatta bazen işe yaramak şöyle dursun sadece bunu yapınca bile üst sıralarda çıkmış olursunuz.Peki düzenlemekten kastım ne?

Başlığınız uzun olmamalı.Uzun başlıkların belli bir kısmı arama ekranında üç nokta şeklinde gözükür. Ve insanlar başlığın tam olarak ne olduğunu görebilmek için videoya tıklamak zorundadır. O sırada düzgün başlıklı bir video görürse ona tıklaması kaçınılmazdır.

Başlığınız konu ile alakalı olmalıdır. Youtube video öne çıkarmak konulu videomuz için daha çok aratılmak için youtubeden nasıl para kazanırız şeklinde bir başlık atmamak gerekir. Veya Youtubeden tüm videolarınızı en kolay ve en iyi şekilde öne çıkarmak adlı başlıkta görünmeyen kısım öne çıkarmak kelimesidir. Sizin videonuz da bu konu değil miydi zaten?

Noldu o zaman?Küçük resminiz de videoyu açıklamıyorsa kim niye tıklasın senin videona?

Ek Olarak İnceleyin: Youtube Kanal İsimleri

4)Video Açıklamasına Odaklan

Video açıklaması sizin videonuzdaki konuştuklarınızın bir aynasıdır. Videonuzla ilgili olan tüm metinler arama sonuçlarında çıkacaktır. Bunun için videonuzun açıklamasına videonuzu başka hangi terimlerle arayabilirler ona bakarak onları da açıklama kısmına uygun bir şekilde yerleştirmeniz gerekir.

Hemen örneğimizi verelim.Konumuz youtube video öne çıkarmak.Biz ilk üçünü de düzgün bir şekilde yaptık. Sıra geldi açıklamaya ne yazacağız.Açıklamaya anahtar kelimeleri koyacağız. Anahtar kelimeleri keywordtool dan bulabilirsiniz. Ben şimdi youtube video öne çıkarmak anahtar kelimesi arattım.Karşıma şu anahtar kelimeler geldi.

  • youtube video öne çıkarma
  • youtube video öne çıkarma ücretli
  • youtube kanalında video öne çıkarma
  • youtube da video öne çıkarma
  • youtube önerilenlere çıkma
  • youtube seo yapma
  • youtube kanal isimleri

Bu anahtar kelimeleri böyle rastgele koyamam tabi.Cümle içinde geçirerek koymalıyım.Cümleye uygun olmalı.Mesela;

“Youtube seo yapma işini önemsemek gerekir.Çünkü youtube video öne çıkarma işlemi insanların dikkatini çeken bir şeydir.Fakat youtube kanalında video öne çıkarma işi ciddiye de alınmalıdır. Çünkü sizin youtube da video öne çıkarma için harcadığınız çaba az ise boşa zaman harcayabilirsiniz.Bunun için youtube önerilenlerde çıkma işini sadece işinde usta biriyle çalışmalısınız.

Eğer bunları da koyarsam bu anahtar kelimeler aratıldıgında da videom çıkacak. Fakat benim örnek yazıda yazdıklarımı sadece size örnek olsun diye yazdım.Yoksa tek başınıza da çok iyi bir usta olabilirsiniz.Sorun yok yani.

5)Video Etiketlerinizi Ayarlayın

Videolaraınız için etiket bulma

Video etiketi de video başlığı kadar önemlidir.Fakat biraz daha kolaydır.Çünkü bir paragraf oluşturmuyorsunuz. Sadece anahtar kelimeyi alıp oraya yazıyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise çok fazla etiket yapmamak.Açıklamada anahtar kelimeleri kullandık zaten.

Kullanamadıklarımızı veya konumuzla ilgisi olan ama ilgisi az olan kelimeleri de buraya koyacağız.Tekrar örnek verelim. Biz youtube video öne çıkarmak ile ilgili anahtar kelime araması yapınca youtube etiket hilesi diye bir şey çıktı fazladan. Yukarıdaki anahtar kelimelerden youtube video öne çıkarmak ücretliyi de yazının içine koymadım.Bu ikisini etiket olarak videoya ekliyoruz.

Videomuz için çok iyi bir SEO çalışması yaptık.Biz eşeğimizi sağlam kazığa bağladık.Geriye videoyu izleyip beğenmeleri kaldı.Tabi bir de isterseniz sizin bu yazıya yorum yapmanız 🙂 Bol kazançlar